Jak sprawdzić czujnik podczerwieni?

Jak sprawdzić czujnik podczerwieni?

Jak sprawdzić czujnik podczerwieni? Czujniki podczerwieni są jednymi z najczęściej używanych czujników. Często stosowane są również różne rodzaje systemów emiter-czujnik podczerwieni. Systemy te są bardzo powszechne, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że faktycznie stosuje się czujniki podczerwieni. Ta wiedza jest niezbędna, a raczej może się przydać, ponieważ w przypadku awarii czujnika lub układu czujnik IR-emiter IR możemy samodzielnie przeprowadzić prostą lub bardziej zaawansowaną diagnostykę takiego urządzenia (w zależności oczywiście od naszej znajomości technologia). Przyjrzyjmy się więc tematowi, jak sprawdzić czujnik podczerwieni.

Gdzie możemy znaleźć czujniki podczerwieni?

Jeśli chcemy sprawdzić, czy czujnik podczerwieni działa, czy nie, musimy wiedzieć, że mamy zainstalowany czujnik podczerwieni w urządzeniu https://rcse.pl/czujki-sswin/. Wymieńmy więc niektóre urządzenia korzystające z czujników podczerwieni.
Mamy dwa urządzenia, które wykorzystują czujniki IR. Są to urządzenia korzystające wyłącznie z czujników podczerwieni oraz urządzenia wykorzystujące zarówno emitery podczerwieni, jak i czujniki podczerwieni. Przykładami pierwszej grupy urządzeń są fotokomórki, czujniki ruchu w systemach alarmowych, kamery termowizyjne, noktowizory. Do drugiej grupy zaliczają się np. lekkie drzwi czy piloty do telewizorów. Te dwa zestawy urządzeń można łatwo sprawdzić za pomocą różnych sprytnych metod. Warto o nich wiedzieć, bo oszczędza nam to czasem krępującego dostępu do usług, zwłaszcza gdy podejrzewamy, że czujnik jest uszkodzony, a tak naprawdę działa. Nie dość, że musimy jechać door-to-door czy wezwać serwis, to jeszcze często pozbawiamy się urządzenia na długi czas, a problem pozostaje nierozwiązany, bo serwis nie naprawi spraw funkcjonalnych. Czasami może to wiązać się z kosztami. O ile w ramach gwarancji możemy liczyć na bezpłatną diagnostykę (choć nie zawsze), o tyle przy wysyłaniu urządzenia do naprawy po okresie gwarancyjnym zawsze musimy liczyć się z kosztami.

Jak działa czujnik podczerwieni?

Jak sprawdzić czujnik podczerwieni?
Jak sprawdzić czujnik podczerwieni?

Jeśli zamierzamy sprawdzić, czy czujniki IR działają niezależnie, musimy zrozumieć, jak one działają. Aby pójść o krok dalej, musimy również powiedzieć sobie nieco więcej o tym, jak one działają nie tylko od strony technicznej, ale także jakie są fizyczne podstawy tego działania. Innymi słowy, musimy porozmawiać o samej podczerwieni, często używanej, ale mało rozumianej koncepcji. Podczerwień to raczej potoczne określenie światła, którego długość fali nie mieści się w widmie widzialnym. Ponadto na spektrogramie podczerwień znajduje się poniżej widma czerwieni, stąd nazwa podczerwień.

Zasięg podczerwieni jest dość duży, dlatego rozróżniamy bliską podczerwień i daleką podczerwień. Bliska podczerwień ma krótsze długości fal niż daleka podczerwień, ale pamiętaj, że cała podczerwień to niskoenergetyczne promieniowanie o dużej długości fali. Nie jest wymagane rozszerzenie. Działanie czujników podczerwieni polega na tym, że materiał umieszczony w czujniku generuje prąd elektryczny, gdy pada na niego promieniowanie podczerwone. Działa podobnie jak panel fotowoltaiczny, tylko w tym przypadku energia elektryczna jest wytwarzana poprzez oddziaływanie z niewidocznym dla ludzkiego oka promieniowaniem podczerwonym.

Zobacz systemy radarowe na  https://rcse.pl/systemy-radarowe-ctrlsky/

Jak sprawdzić najprostszy czujnik podczerwieni?

Tak naprawdę w bardzo prosty sposób możemy sprawdzić, czy dana czujka działa. W przypadku systemu emiter-odbiornik promieniowania podczerwonego najłatwiej jest najpierw sprawdzić, czy emiter promieniowania podczerwonego działa prawidłowo. Można to zrobić bardzo prosto. Jeśli mamy dodatkowy działający detektor, możemy strzelać w niego wiązkami z emitera. Jeśli czujka zareaguje, możemy być prawie na 100% pewni, że zdiagnozowany czujnik jest uszkodzony lub doszło do jakiegoś uszkodzenia instalacji elektrycznej, przez które czujka nie jest w stanie wysłać sygnału. Jeśli jednak nowy czujnik nie reaguje, najprawdopodobniej problem dotyczy nadajnika.

Na przykład, jeśli mamy problem z naszym pilotem i podejrzewamy uszkodzony czujnik w telewizorze, lepiej od razu nie wysyłać telewizora do naprawy. Bez problemu sprawdzimy, czy pilot działa. Wystarczy nacisnąć przycisk i obserwować podczerwone światło kontrolne z diody przez kamerę naszego telefonu. Kamera Kamera może rejestrować promieniowanie podczerwone. Zapala się, jeśli dioda LED działa.
Nieco trudniejsze jest nasze zadanie z samymi detektorami i analizą, czy działają poprawnie. Najpierw musisz oświetlić je wiązką światła, aby wymusić sygnał elektryczny, a następnie za pomocą miernika sprawdzić prąd na wyjściu elektrycznym detektora. Poprawność działania wykrywacza możemy sprawdzić za pomocą oscyloskopu, ale jest to nieco bardziej zaawansowane.

Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe? Previous post Gdzie stosuje się bariery mikrofalowe?
Jak często odbywają się szkolenia BHP Next post Jak często odbywają się szkolenia BHP