Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia?

Czym zajmuje się podologia? Stopy to bardzo ważna część ciała, która każdego dnia wykonuje bardzo ciężką pracę. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać, nie tylko pod względem estetycznym. Często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre dolegliwości, na które cierpimy, mogą być spowodowane warunkami dotykającymi nasze stopy. Dlatego bardzo ważne jest regularne dbanie o ich kondycję.

Dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem różnych schorzeń stóp jest podologia. Sprawne stopy to podstawa prawidłowego funkcjonowania, a bagatelizowanie problemów może znacznie obniżyć komfort życia.

Co to jest podiatria? Jakie choroby leczy?

Termin ten odnosi się do dziedziny medycyny, która zajmuje się szeroko pojętą problematyką stopy. Jest to stosunkowo młoda dziedzina świadcząca usługi podologiczne pacjentom z dysfunkcjami stóp. Warto wspomnieć, że problemy ze stopami mogą sygnalizować problemy z innymi narządami i sygnalizować trwającą chorobę. Podiatria zajmuje się leczeniem schorzeń stóp i kostek, zmian spowodowanych np. cukrzycą oraz wadami strukturalnymi stopy. Kiedy mamy do czynienia ze zniekształceniem palców, takim jak haluksy, warto udać się do podologa. Dodatkowo podologia może pomóc w problemach estetycznych, które mogą również powodować dyskomfort podczas chodzenia. Należą do nich odciski, wrastające paznokcie lub brodawki.

Kim jest podiatra i czym się zajmuje?

Podiatra to specjalista zajmujący się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem schorzeń stóp. Należy zaznaczyć, że nie jest lekarzem, a zawód ten jest ściśle związany z kosmetologią. Specjalista ten współpracuje z chirurgami, diabetologami, flebologami i dermatologami. Aby zostać podologiem, należy ukończyć odpowiednie kursy policealne lub zawodowe. Osoba z takim wykształceniem potrafi zidentyfikować przyczynę zmian w obrębie kończyn dolnych. Na podstawie obserwacji i wywiadów z pacjentami dobiera najlepszą terapię i doradza w zakresie pielęgnacji stóp. Podologia to także różnego rodzaju zabiegi, w tym leczenie zmian paznokciowych. Zajmuje się ich zapaleniem i odbudową zniszczonych lub uszkodzonych płytek, usuwa wrastające paznokcie oraz leczy zmiany spowodowane chorobami grzybiczymi. Podczas wizyty możemy również liczyć na pomoc w usuwaniu brodawek, odcisków i modzeli. Specjaliści pomogą nam również w pielęgnacji stóp cukrzycowych. Dodatkowo możemy wykonać również zabiegi masażu stóp.

Czym zajmuje się podologia?
Czym zajmuje się podologia?

Jak wygląda wizyta w gabinecie?

Podczas wizyty w gabinecie specjalista najpierw przeprowadzi z nami wywiad w celu ustalenia możliwej przyczyny problemu. Niewłaściwa higiena, złe nawyki i styl życia mogą mieć wpływ na stan naszych stóp. W kolejnym kroku subspecjalista zbada naszą stopę, aby ocenić jej stan. Jeśli nie mogą na tej podstawie zdiagnozować problemu, mogą być wymagane testy eksperckie. Pierwszym testem, który może zobrazować stan Twoich stóp jest żyroskop. Polega na użyciu podkładki do przesyłania danych do komputera. Po wejściu na nią pacjent dowiaduje się, jak rozkłada się ciężar ciała na każdą stopę i gdzie znajduje się środek ciężkości. Na podstawie chodu po macie można również wnioskować o dynamice i jednorodności chodu. Pozwala to wykryć ewentualne choroby w układzie mięśniowym. Oprócz powyższych metod diagnostycznych możemy wykonać również badanie pantografem, które pomaga uwidocznić różnice między lewą i prawą stopą oraz nieprawidłowości konstrukcyjne. Podczas testu wykonywany jest ślad stopy i analizowany pod kątem kształtu, powierzchni ładunkowej, szerokości i długości. Na podstawie tych danych można dobrać odpowiednią wkładkę. Następnie określ jego optymalny kształt, który pozwoli na odciążenie obszarów nadmiernie zabudowanych i wchłonięcie wybranych lokalizacji. Umożliwi to prawidłowe funkcjonowanie stopy. Jak pokazuje zakres badań z zakresu podologii, może skutecznie zwalczać wady układu i budowy stopy, które mogą znacząco wpływać na komfort życia.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji stóp

Zły stan stóp może mieć wiele przyczyn. Warto zrozumieć, jakie czynności mogą negatywnie wpłynąć na ich kondycję i jak zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych problemów. Pierwszym poważnym błędem, który dotyka nasze stopy, jest zły dobór obuwia. W takim przypadku warto postawić na naturalne tkaniny i unikać plastikowych skarpet. Kolejną złą praktyką jest unikanie codziennej higieny stóp i niedokładne osuszanie ich po umyciu. Ważne jest również odpowiednie obcinanie paznokci i pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami. Naszych stóp nie można również poddać agresywnym zabiegom z użyciem ostrych pumeksów, które mogą uszkodzić skórę.

Jaką firmę wybrać do przeprowadzki? Previous post Jaką firmę wybrać do przeprowadzki?
Ciekawe blogi literackie Next post Ciekawe blogi literackie