Kiedy sketchnoting jest przydatny

Kiedy sketchnoting jest przydatny

Kiedy sketchnoting jest przydatny — tworzenie notatek w formie pisemnej to dla większości z nas wielka sprawa. Nie lubimy spędzać dużo czasu na przekładaniu tego, co zostało powiedziane na papier. Jeśli jednak musimy robić notatki, Sketch Notes może pomóc. Wykorzystuje głównie obrazy, ograniczając liczbę słów do minimum. Czym dokładnie są notatki ze szkicu i kiedy są przydatne?

Czym są notatki ze szkicu?

Najpierw skupmy się na tym, czym dokładnie jest notatka ze szkicu? Cóż, jak mówi definicja, polega na robieniu notatek za pomocą prostych szkiców. Dla wielu z nas może to brzmieć znajomo, ponieważ często nieświadomie ćwiczymy szkicowanie notatek w naszym codziennym życiu. Dobrym przykładem jest np. zapisywanie informacji uzyskanych podczas rozmowy telefonicznej. Niektórzy robią notatki dla siebie lub członków swojej rodziny, mając nadzieję, że najważniejsze informacje przekażą w przejrzystej formie.

Główną cechą sketchnotingu jest prostota – brak estetycznych upiększeń i dbałości o szczegóły. Przekaz powinien być prosty, ale też zrozumiały i jasny dla każdego. Z zalet szkicowania notatek korzystają więc nie tylko artyści, czyli osoby, które nie mają większych problemów z rysowaniem. Coraz więcej osób również wybiera tę technikę, tych, którzy nie mają wielkiego talentu artystycznego. Jak wspomniano, nie ma to nic wspólnego z wartością artystyczną dzieła, a jedynie z informacją.

Kiedy notatki ze szkicu są dla nas przydatne?

Niektórzy z nas od lat ćwiczą notatki szkicowe, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kiedyś uważano, że notatki graficzne powstają z lenistwa lub niechęci do pisania. Jednak już dziś wiadomo, że osoby chcące po prostu zaoszczędzić czas i czas odbiorcy wolą skorzystać z tej formy. Nie ma wątpliwości, że Sketch Notes to swoista odpowiedź na potrzeby współczesnego świata.

Żyjemy w biegu, łapiąc informacje w pośpiechu i nie zostawiając czasu na analizę. Dlatego nie lubimy czytać długich artykułów – wolimy proste i bezpłatne informacje, które po prostu zaskakują. Z zalet szkicowania notatek chętnie korzystają osoby, które mają wiele problemów z pisaniem notatek. To dyslektycy, ale też nie najlepsi w przetwarzaniu słów. Notatki szkicowe są bardzo przydatne, gdy nagle otrzymujemy dużą ilość informacji i chcemy je w jakiś sposób usystematyzować. Dzieje się tak na przykład podczas treningu lub podczas lekcji w szkole.

Szkicowanie jako forma komunikacji

Sketchnoting, jakim zajmuje się np. Ania Staśkiewicz aniastaskiewicz.pl/blog/jak-zostalam-sketchnoterka, stał się popularny jako sposób na usystematyzowanie informacji i robienie notatek. Mimo to zwracamy na to coraz większą uwagę, jeśli chodzi o komunikację. Chodzi tu głównie o ułatwienie pracy tym, którzy mają problem z wyrażaniem myśli czy emocji.

Eksperci są coraz bardziej sceptyczni, że szkicowanie notatek może być formą terapii, na przykład w ramach arteterapii. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ sketchnoting nie skupia się na tworzeniu kompozycji – ważniejszy jest tutaj proces przetwarzania myśli, czyli robienia notatek. Niektórzy używają tej formy nieświadomie, choć czasami zmieniają niektóre jej założenia lub cele. Jednak wiele wskazuje na to, że szkicowanie ma realny potencjał i przyszłość w wielu dziedzinach naszego życia. Warto o tym pamiętać, zastanawiając się, czy tworzenie notatek graficznych ma sens.

Gdzie możemy używać notatek szkicu?

Kiedy sketchnoting jest przydatny
Kiedy sketchnoting jest przydatny

Notatek szkicowych możemy używać w naszym codziennym życiu, mając nadzieję na usystematyzowanie posiadanych informacji. Dotyczy to zarówno sfery osobistej, czyli życia rodzinnego, jak i sfery zawodowej. Ze Sketch Notes chętnie korzystają osoby zapracowane, dla których informacja jest cenniejsza niż sam formularz. Mimo to szkice są doceniane również przez firmy, zwłaszcza te duże, które zatrudniają nawet ekspertów w tej dziedzinie.

Ich zadaniem jest głównie sporządzanie notatek z różnego rodzaju spotkań, szkoleń czy konferencji. Od czasu do czasu organizują również warsztaty dla pracowników, aby dowiedzieć się, czym jest Sketch Notes i jak z niego korzystać. Niektórym może się wydawać, że tego typu szkolenia są zbędne, jednak warto zauważyć, że mogą one wpłynąć na naszą efektywność w miejscu pracy i pomóc nam poradzić sobie z zalewem informacji. Okazuje się, że szkicowanie notatek może nie tylko ułatwić życie, ale może stać się prawdziwą pasją.

Coraz więcej osób przekonuje się, że rysowanie pozwala im realizować swoje plany czy ambicje. To wymagające, ale stosunkowo niedrogie hobby, które można uprawiać w domu. Eksperci od szkicowania używają nawet profesjonalnych zakreślaczy, dzięki czemu ich praca wygląda bardzo profesjonalnie. Pamiętajmy jednak, że mówimy tu o informacji i wizualizacji, a nie o efektach stricte estetycznych. W przypadku notatek szkicowych schodzą one na dalszy plan.

Ania Staśkiewicz graphic recorder
ul. Szczecińska 1
70-00 Szczecin
601 955 604
www.aniastaskiewicz.pl
Pielęgnacja pięknych paznokci lakierem Previous post Pielęgnacja pięknych paznokci lakierem
Co to jest zapobieganie pożarom? Next post Co to jest zapobieganie pożarom?