Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty często wiąże się z czymś, czego się boimy. Ta emocja, a często strach, zaszczepia w naszych dzieciach niepotrzebnie negatywny stosunek do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wizyta u dentysty nie musi być taka zła, jak nam się wydaje. Dzisiejsza medycyna jest na tyle zaawansowana, że ​​pozwala nam niemal bezboleśnie wypełniać lub usuwać zęby. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty, żeby się nie przestraszyło? Jak uniknąć płaczu i niepotrzebnej histerii? Odpowiedzi na te pytania oraz kilka cennych wskazówek znajdziesz w naszym najnowszym poradniku.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Każde dziecko jest inne, więc jego postawa na pewno będzie zależała od wielu czynników. Istnieje jednak kilka sprawdzonych wskazówek, jak bez obaw zabrać dziecko do dentysty.

Przede wszystkim dentyści to też lekarze

Najważniejszym zadaniem jest oczywiście uświadomienie dziecku, że każdy dentysta to też lekarz. Kiedy dziecko boli brzuch, ma katar, kaszle, idziemy do pediatry, aby dowiedzieć się, co mu dolega. To samo dotyczy zębów. Jeśli nasza córka czy synek cierpi lub chcemy gdzieś sprawdzić próchnicę, musimy udać się do specjalisty https://doboszimplanty.pl/kontakt/, jakim jest dentysta. Takie porównania z pewnością uspokoją malucha i pomogą mu oswoić się z tym faktem. Następnie wpajamy dziecku, że jest to normalne zachowanie, przez które musi przejść.

Po drugie, nie mów o swoich negatywnych doświadczeniach

Zdarza się, że my – dorośli, nieświadomie i jednocześnie negatywnie wpływamy na dzieci. Podsłuchane rozmowy, a nawet opowiadanie o naszych negatywnych doświadczeniach ma duży wpływ na nasze dzieci. Więc nawet jeśli wizyta jest bezbolesna, a dentysta chce tylko sprawdzić stan uzębienia i jamy ustnej, dziecko może zacząć płakać lub odczuwać stres. Nawet jeśli wydarzy się jakaś smutna lub niepokojąca historia, warto upewnić się, że nasze dzieci o tym nie wiedzą. Kiedy dziecko zauważy, że dorosły boi się takiej wizyty, pomyśli, że to było naprawdę nieprzyjemne spotkanie i oceni je negatywnie. Z tego powodu należy go unikać.

Po trzecie: dbaj o zęby

Pierwsza wizyta u dentysty
Pierwsza wizyta u dentysty

Wielu rodziców ma problem z myciem zębów. Dzieci często nie chcą lub zapominają o higienie jamy ustnej, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. Warto uczyć dzieci od najmłodszych lat, aby przynajmniej dwa razy dziennie używały szczoteczki i pasty do zębów. Takie zachowanie sprawia, że ​​dziecko jest bardziej świadome i świadome potrzeby dbania o zęby, dlatego wizytę u dentysty można uznać za regularne spotkanie z pediatrą. Jeśli mamy problem z przekonaniem dzieci do mycia zębów, warto wprowadzić element zabawy. Specjalna szczoteczka do zębów, kolorowa pasta do zębów lub „harmonogram szczotkowania” z pewnością mogą pomóc.

Po czwarte: Porozmawiaj z dzieckiem o wizycie

Czy to u dorosłych, czy u dzieci, strach często wynika z niewiedzy. Boimy się nowych sytuacji, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Małe dzieci często czują to samo. Aby rozwiać obawy, warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jak przebiegnie wizyta. W tym przypadku ważny jest również dobór odpowiedniego sformułowania, tzn. zamiast mówić: „Do rozwiercenia otworu lekarz użyje różnych narzędzi”, lepiej byłoby powiedzieć: „Lekarz wykonuje zabieg przy użyciu nowoczesnego sprzętu”. badanie, a wizyta kosztuje fotel, porusza w górę i w dół.” Spróbujmy więc zachęcić dzieci do zwiedzania samą opowieścią.

Po piąte: właściwy dentysta

Nawet jeśli dentysta, do którego chodzimy, wydaje się być dla nas odpowiedni, nie musi to oznaczać, że ma świetne podejście do dzieci. Stomatologia dziecięca stomatolog-24.com.pl muszą przede wszystkim wyróżniać się cierpliwością i doświadczeniem, dlatego warto wybrać miejsce dedykowane najmłodszym dzieciom. Nowoczesne kliniki stomatologiczne wprowadziły wiele udogodnień dla dzieci, takich jak bajkowe pokazy podczas operacji czy drobne upominki dla małych pacjentów. Warto wybrać takie miejsce, które w jakiś sposób zachęci dzieci do ponownego odwiedzenia.

Oczywiście powyższe techniki to tylko techniki, które działają lepiej z niektórymi dziećmi niż z innymi. Jednak samo nastawienie może zdziałać cuda, dlatego warto szczegółowo rozważyć pierwszą i drugą propozycję. O dentystach dzieci rozmawiają też między sobą w szkole czy przedszkolu, czego nie unikniemy. Kiedy jednak nasz syn lub córka zaczyna się niepokoić opowieścią znajomego lub kolegi, warto rozwiać wszelkie wątpliwości i zadbać o to, by była to raczej zabawna przygoda niż coś strasznego. Wystarczy chwila, aby dziecko się zniechęciło i nie chciało iść do innego dentysty, dlatego zawsze pamiętaj, aby wybrać odpowiedniego dentystę przyjaznego dziecku.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl
Ubranka dla niemowląt Previous post Ubranka dla niemowląt
Śmierć zwierząt - jak zapewnić godny pochówek Next post Śmierć zwierząt – jak zapewnić godny pochówek